Најновиот биланс што се однесува на починати од Ковид-19 во светот покажуваат дека од почетокот на пандемијата во декември 2019 година животот го загубиле повеќе од 2,5 милиони луѓе.

Поточно, од Ковид-19 починале 2.500.172 лица, додека вкупно биле заразени 112.618.488 луѓе.

Европа е најпогоден континент со 842.894 смртни случаи, пред Латинска Америка и Карибите (667.972), по што следуваат САД и Канада (528.039).

Во пет земји, САД, Бразил, Мексико, Индија и Велика Британија, се регистрирани речиси половина од сите смртни случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.