Повеќе од милион случаи на заразени со новиот коронавирус се пријавени во Мексико од почетокот на пандемијата. Тоа го објави претставник на Министерството за здравство на државата.

Вкупно 1.003.253 луѓе се тестирани позитивно, рече официјалното лице.

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 веќе достигна речиси 100 илјади луѓе.

Вкупно 53 милиони случаи на Ковид-19 се регистрирани од почетокот на пандемијата, 37 милиони од нив се опоравиле, а повеќе од 1,3 милиони луѓе починале.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.