Бројот на загинати во Турција се искачи на 1.762, потврди Министерството. Повредени се најмалку 12.068 луѓе.

Бројот на загинати во Сирија се искачи на 1.293, а 3.411 лица се повредени.

Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија во моментов е 3.055.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.