САД регистрираше над 2.000 починати од коронавирусот. Бројката драстично се зголеми последните два дена, односно се искачи на двојно повеќе смртни случаи откако во четвртокот изнесуваше околу 1.000.

Сега САД е жариште на вирусот со преку 120.000 потврдени случаи.

Властите на САД планираат ставање на неколку градови во целосен карантин.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.