Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата.

Бројот на нови смртни случаи во централната кинеска провинција Хубеи од епидемијата на новиот коронавирус вчера се зголеми за 139.

Претходно беа потврдени само три смртни случаи надвор од континентална Кина – во Хонг Конг, Јапонија и на Филипините.

Низ цела Кина вчера имаше и нови потврдени инфекции.

Вкупниот број на заразени досега достигна 68.500 луѓе

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.