Германската разузнавачка служба соопшти дека бројот на десничарски екстремисти под надзор продолжува да расте, јави ДПА.

„Има ново зголемување на бројот на десничарски екстремисти склони кон насилство“, истакна шефот на службата, Томас Халденванг. Неговата канцеларија планира да го претстави својот годишен извештај за 2023 година следната недела.

Зголемувањето од околу 14,5 отсто или 38.800 лица, пријавени за 2022 година, главно се должи на фактот што за првпат поединечни фракции на партијата Алтернатива за Германија се под надзор како екстремистички организации. Според службата, околу 10.200 членови на партијата и нејзиното младинско крило можат да бидат класифицирани како десничарски екстремисти.

Во март 2021 година, разузнавачката служба на Германија ја класифицираше Алтернатива за Германија како осомничена екстремистичка група. Оттогаш, „тенденциите за десничарски екстремизам во партијата се интензивираа“, рече Халденванг.

Во источните германски покраини Саксонија, Саксонија-Анхалт и Тирингија, фракциите на партијата на ниво на провинција се класифицирани како екстремистички.

Клучна карактеристика на Алтернатива за Германија е нејзината екстремистичка линија против имигрантите, при што партијата ја капитализира зголемената загриженост кај многу германски гласачи за зголемениот број луѓе кои бараат азил во земјата, јави ДПА.

На изборите за Европскиот парламент во неделата, Алтернатива за Германија се најде на второто место со 15,9 отсто, што е најдобар резултат на партијата досега на национално ниво – подобро отколку германската социјалдемократска партија на канцеларот Олаф Шолц.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.