Бројот на бегалци кои живеат во Германија растеше за девет години, но ова лето трендот се намали. Кон средината на 2020 година, 1,77 милиони бегалци со различен статус на престој живееле во Германија, објави „Ноје Оснабрикер Цајтунг“, пренесува Шпигел.

Околу 1,31 милиони бегалци во моментов живеат со безбеден престој во Германија, околу 50 000 помалку отколку во претходните шест месеци. Според извештајот, повеќе од 450.000 лица имаат статус на азиланти или толерирани лица. И тука е забележано намалување од 15.000 луѓе во споредба со претходната година.

Според статистиката, првпат од крајот на 2011 година бројот на бегалци што живеат во Германија повторно да се намали. Ова главно се објаснува со фактот дека статусот на заштита на лицата е одземен или повлечен или истечен, изјави Министерството за внатрешни работи за весникот

„Значителен дел“ од погодените веќе не се на сојузната територија, па затоа заминаа, рече портпаролката.

Во 2011 година имало скоро 400.000 бегалци во Германија. Помеѓу 2018 и 2019 година, бројот се зголемил за 70.000 на 1,83 милиони.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.