Неколку часови пред Брегзит, знамињата на Велика Британија, што беа покрај знамињата на ЕУ и другите земји-членки, беа отстранети од европските институции во Брисел и Стразбур.

Прво, британското знаме беше отстрането пред Европскиот совет во Брисел, а потоа пред зградите на Европскиот парламент во Брисел и во Стразбур.

Претходно попладнево, европското знаме беше симнато од пред постојаната британска мисија во ЕУ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.