Британската железничка мрежа неделава се соочува со најголемиот штрајк на вработените во последните повеќе од три децении. Спорот е за барањата за повисоки плати во моменти кога зголемената инфлација ги намалува приходите.

Синдикатот на железницата RMT соопшти дека повеќе од 50.000 работници ќе учествуваат во тридневниот национален штрајк што ќе се совпадне со големите настани, вклучувајќи го и музичкиот фестивал Гластонбери.

Училиштата предупредуваат дека ќе бидат погодени и илјадници тинејџери кои полагаат државни испити.

РМТ наведува дека штрајковите се неопходни бидејќи платите не успеваат да го одржат чекорот со инфлацијата, која го достигна својот врв по 40 години.

Според RMT, штрајковите се планирани за вторник, четврток и сабота како дел од најголемиот спор во британскиот железнички систем од 1989 година наваму.

Синдикатот најави и 24-часовен штрајк на членовите на лондонското метро, ​​​​закажан за утре.

Министерот за транспорт Грант Шапс го отфрли повикот на RMT да интервенира за да се реши проблемот. Опозициската Лабуристичка партија исто така се залага за владина интервенција во разговорите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.