Британскиот министер за одбрана Бен Валас изјави дека Русија трпи големи загуби на бојното поле во Украина поради употребата на тактики од Првата светска војна. На конференција во Портсмут, новинарите го прашаа британскиот министер за потенцијалното испраќање на британски борбени авиони на украинската армија. Валас одговори дека „нема волшебно стапче“ што би можело да му помогне на Киев да се бори против Москва.

„Во врска со авионите, едно нешто што го научив во текот на минатата година е да не ветувам ништо и да не исклучуваме ништо. Тоа е едноставна реалност. Ние одговараме на моменталните потреби на Украинците, врз основа на Украинците ни го кажуваат и она што го знаеме од разузнавачките податоци за руската армија“, рече британскиот министер за одбрана.

Иако не ја исклучи можноста за испраќање авиони, тој нагласи дека борбените авиони не се она што во моментов и треба на Украина. Тој тврди дека има практични прашања што треба да се разгледаат, како што е фактот дека е потребно долго време да се обучат украинските сили за користење на авионот, пренесува The Guardian.

Наместо тоа, тој смета дека е неопходно Украинците да ги зајакнат своите копнени сили.

„Она што им треба на Украинците е способноста да формираат воени формации на теренот за да ги потиснат руските сили преку маневар и комбинирано оружје. Така ги поразувате нападите со човечки бранови на кои Русите во моментов треба да прибегнат… Тие прибегнуваат кон тип на напад од Првата светска војна, бидејќи зошто подоцна имаат такви жртви“, заклучува тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.