Лиз Трас, британскиот министер за надворешни работи, откри дека земјата започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно оружје во Молдавија за да ја заштити од Русија.

Таа рече дека сака да ја види земјата, лоцирана југозападно од Украина, „опремена според стандардите на НАТО“.

Молдавија во моментов не е членка на НАТО и постои загриженост дека таа би можела да стане мета на Владимир Путин по завршувањето на војната во Украина.

Во интервју за Телеграф, Трас рече: „Би сакал да ја видам Молдавија опремена според стандардите на НАТО. Разговараме за ова со нашите сојузници“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.