Велика Британија на полноќ си заминува од Европската унија. Тие и понатаму ќе продолжат да ги почитуваат правилата на Унијата и да уплаќаат пари во буџетот, а двете страни ќе треба да се договорат какви ќе бидат нивните идни односи со оглед на тоа дека ќе мора да се решат речиси 600 меѓунардни трговски договори.

Еден час пред полноќ премиерот Борис Џонсон ќе и се обрати на нацијата а во утринските часови ќе се сретне со владините министри…Големиот заговорник на Брегзит, Најџел Фараж, планира своите приврзаници ќе ги собере пред Парламентот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.