Британските власти одлучија да ги одложат ограничувањата наметнати поради епидемијата на коронавирус кои требаше да бидат укинати на 21 јуни.

Владини извори за Би-би-си изјавија дека најновите правила ќе останат на сила уште најмалку четири недели по овој датум.

Ова значи дека ноќните клубови ќе останат затворени и вработените ќе продолжат да работат од дома, доколку тоа го дозволуваат условите.

Премиерот Борис Џонсон, кој викендов предупреди дека ширењето на делта-сојот е причина за загриженост, се очекува да ја објави оваа одлука на прес-конференција во текот на денот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.