Целосно измислени тврдења за извоз на оружје од Обединетото Кралство на Косово се појавија во некои белградски медиуми, соопштија денеска за ФоНет од британската амбасада во Србија.

Во овие наводи нема трошка вистина, посочуваат во Амбасадата и ги повикуваат сите медиуми да ги проверат фактите и да спречат ширење на дезинформации и лажни вести.

Амбасадата „љубезно ги повика“ и сите медиуми да ги проверат информациите што ги објавуваат за да се спречи ширење на дезинформации и лажни вести.

Некои дневни весници во Србија претходно објавија дека Обединетото Кралство веќе испорача 50 лесни противтенковски ракетни лансери NLAW на Косово, а се планираат и 20 проектили Javelin.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.