Руското кинистерство за одбрана соопшти дека вооружените сили на Руската Федерација ги погодиле сите предвидени воени командни и контролни објекти, украинските енергетски системи, како и арсеналите со странско оружје.

▪️ Руските вооружени сили уништија две артилериски батерии на вооружените сили на Украина во регионот Херсон, како и вод на американски системи „ХИМАРС“ во ДНР;

 

▪️ Украинските вооружени сили загубија повеќе од 60 луѓе и еден тенк во последните 24 часа во правец на Купјанск;

 

▪️ Руските вооружени сили ја уништија сателитската комуникациска станица на владиниот комуникациски центар на Украина во регионот Одеса;

 

▪️ За време на офанзивата, руските трупи го зазедоа селото Горобиевка во областа Харков;

 

▪️ Вооружените сили на Руската Федерација спречија обиди за транспорт на вооружените сили на Украина преку реката Жеребет во правец на Краснолиманск, ликвидирани се 46 украински војници;

 

▪️ Вооружените сили на Украина се обидоа да ја пробијат одбраната на вооружените сили на Руската Федерација во правец на Брускински, нападот беше одбиен, повеќе од 90 украински војници беа ликвидирани;

 

▪️ Вооружените сили на Руската Федерација го погодија командното место на здружената група трупи на вооружените сили на Украина „Днепар“ во близина на градот Запорожје;

 

▪️ Вооружените сили на Руската Федерација уништија три радари против батерии АН/ТПК-37 и АН/ТПК-50 и систем С-300 на вооружените сили на Украина;

 

▪️ Вооружените сили на Руската Федерација ги погодија работилниците за поправка на радарски станици во претпријатието на комплексот „Искра“ во Запорожје – се наведува во соопштението на руското Министерство.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.