Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека ќе ги продолжи напорите за евакуација од Авганистан и по „варварскиот“ терористички напад на аеродромот во Кабул, во кој во најмалку две експлозии загинаа повеќе лица, вклучително и американски војници.

Џонсон изјави дека британското воено воздухопловство веќе им помогнало на „огромно мнозинство подобни лица да избегаат од талибанците“ и додаде дека ќе продолжат да одат нагоре до последен момент, затоа што рокот брзо се приближува.

Министерството за одбрана соопшти дека засега нема информации за ранети, ниту жртви меѓу припадниците на војската или владата во Велика Британија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.