Британскиот премиер Борис Џонсон (56) ја прими вакцината против коронавирус од производителот АстраЗенека, пишуваат британските медиуми.

Тој беше вакциниран во болницата Сент Томас во Лондон, во истиот здравствен центар каде што се лекуваше од Ковид-19 во 2020 година, пишува Дејли меил.

Џонсон претходно објави дека ќе ја прими вакцината, која уште се нарекува Оксфорд и за која Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека вчера е ефикасна и безбедна и дека не е поврзана со зголемен ризик од згрутчување на крвта.

Британскиот премиер ги повика сите граѓани да ја примат короната против вирусот корона, истакнувајќи дека вакцината е целосно безбедна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.