Цената на криптовалутата го достигна највисокото ниво од скоро 42,000 долари пред помалку од седум дена, но потоа брзо се спушти на околу 30,000 долари, што е пад од повеќе од 20 проценти.

Но, тој се зголеми повторно во последниве денови и се тргува со нешто помалку од 40,000 долари.

Драстичните поместувања нагоре и надолу илустрираат колку станаа непостојана вредноста на биткоинот и укажува на тоа дека инвеститорите веруваат дека дигиталната валута на крајот може да биде многу профитабилна.

Криптовата валута очигледно ја користи слабоста на доларот и очекувањата дека Федералните резерви на САД ќе ги задржат каматните стапки близу до нула уште неколку години.

Покрај тоа, се повеќе и повеќе финансиски институции како BlackRock го прогласуваат биткоинот за златна верзија на 21 век.

Тие исто така укажуваат на фактот дека PayPal и Square сега дозволуваат купување и продажба на биткоин и дека врвните инвеститори како Мајк Новограц, Пол Тудор Џонс и Стенли Друкенмилер прифаќаат крипто валути како начин на плаќање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.