Најчитаниот германски весник „Билд“, ја обвини владејачката Христијанско-демократска унија на канцеларката Ангела Меркел за 2цензура3 по повод необјаснетот треперење кое од пред еден месец го има канцеларката.

„Билд“ на својот сајт навел дека се чувствува навредено затоа што партијата се однесува како Ангела Меркел никогаш да немала напад на треперње.

И додека германските и странските медиуми се распрашуваат за здравјето на канцеларката, „Билд3 пишува дека тоа е 2табу тема“ за владејачката странка.

Меркел, своето чудно треперење го препишува на психосоматска реакција, дехидрација и жештини во Берлин.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.