Американскиот милијардер и основач на Мајкрософт, Бил Гејтс, за време на говорот во австралискиот институт „Луис“ ја нарече владата во Киев една од најлошите во светот поради тешката корупција.

Украинската влада е една од најлошите во светот. Корумпирана е и контролирана од неколку богати луѓе. Тоа е многу тажно за нивниот народ“, изјави милијардерот.

Тој додаде дека земјоделското земјиште во Украина е многу поплодно од она на Америка, дека тоа е житницата на Европа и дека земјата има голем потенцијал.

Западните политичари често укажуваат на неуспехот на украинската влада и на широко распространетата корупција меѓу локалните власти.

Новиот претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Кевин Мекарти изјави дека нема да дозволи продолжување на практиката на „отворени проверки“ за Украина, кога се доделуваат десетици милијарди долари без ревизија и одговорност. Неговите колеги од Републиканската партија веќе предупредија дека ќе го заострат надзорот над обезбедувањето помош за Киев.

Според Олег Соскин, поранешен советник на поранешниот претседател на Украина, Леонид Кучма, западните политичари му поставиле остар ултиматум на актуелниот шеф на државата, Володимир Зеленски, барајќи корумпираните функционери да бидат казнети во замена за континуирани финансиски инјекции.

Во Киев оваа недела веќе се случија големи кадровски промени: заменик-министерот за одбрана Вјачеслав Шаповалов, заменик-началникот на Генералштабот на претседателот Кирил Тимошенко и заменик-јавниот обвинител Алексеј Симоненко се разрешени од нивните позиции.

Потоа, властите го разрешија и Василиј Лозински, заменик-министерот за развој на заедницата, како и неколку гувернери.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.