Познатата лондонска камбанарија Биг Бен ќе се огласи за Нова година, неколку месеци пред крајот на реставрацијата која започна пред четири години, соопшти денеска британскиот парламент.

Познатото ѕвоно од 13,7 тони ќе се огласи на полноќ на 31 декември со традиционалните 12 отчукувања кои ќе го означат крајот на 2021 година и почетокот на 2022 година.

Ова ќе биде последен пат Биг Бен да ѕвони со привремен механизам, соопшти парламентот, додавајќи дека од пролет, оригиналниот механизам, кој датира од викторијанската ера, повторно ќе биде ставен во функција.

Часовникот на камбанаријата сместена во кулата Елизабета на едното крило на Вестминстерската палата, почна да работи во 1859 година и оттогаш ѕвони речиси непрекинато на секои 15 минути.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.