Британски медиуми денеска објавуваат дека здружена мрежа од еден македонски град, најверојатно Велес, отворила лажна веб-страница на јавниот информативен сервис БиБиСи заради ширење на лажни вести.

Лажната веб-страница на БиБиСи објавува статии за промовирање на Доналд Трамп и промовирање антиисламска пропаганда, a потоа вестите се шират на социјалните мрежи. Седиштето на сајтот се води како да е во Индија.

Истражувањата покажуваат дека веб-страницата bbc-edition.com, која постои два месеци, може да биде поврзана со еден македонски град познат по објавувањето на сензационалистичките вести за да генерира готовина од рекламирање, најмногу преку Google..

Покриеноста на сајтот е дизајнирана да им се допадне на корисниците на десничарски социјални медиуми во САД. Многу од приказните се критични за абортусот или исламот, а други се фокусираат на Ненси Палоши, претседателот на демократите, која стана еден од најистакнатите противници на претседателот Трамп.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.