Градот Берлин донесе одлука од следната недела да почне со постепено затворање на училиштата и градинките со цел да се намали ширењето на новиот коронавирус.

Истовремено, од понеделник, и јавниот превоз ќе биде сведен на неопходниот минимум, соопшти денеска градоначалникот Михаил Мулер.

Затворањето на воспитно-образовните установи ќе почне в понеделник, со суспендирање на наставата во средните училишта.

До вчера попладне, во Берлин беа потврдени 158 случаи на Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.