Полска соопшти дека и издала хуманитарна виза на белоруската олимписка атлетичарка Кристина Циманускаја, како и дека „ќе и ја обезбеди целата неопходна поддршка“, откако 24-годишна спортистка се бори да спречи нејзиното принудно враќање од Токио во Минск, откако навидум наиде на белоруски претставници.

Циманускаја влезе во полската амбасада во Токио, откако побара јапонска и меѓународна помош за да избегне летање во Белурусија против нејзина волја. Таа ноќта ја помина на меѓународниот аеродром во Токио.

Таа изрази стравување дека може да се соочи со апсење во својата земја поради критиките што ги објави на социјалните мрежи за тренерските гафови на нејзината репрезентација.

Драмата и меѓународните акции за одговор на нејзините молби за помош ги пофали американската амбасадорка во Белорусија, Џули Фишер, чија земја беше меѓу водечките меѓународни критичари на Алјаксандер Лукашенко, по неговото едногодишното сузбивање на про-демократското движење, бидејќи тој побара спорен реизбор во август 2020 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.