Белгиската полиција синоќа привела возач во чиј автомобил бил откриен експлозив. Реонот бил евакуиран, а на местото пристигнале деминери и спасувачи.

Експлозивот е откриен при рутинска контрола на сообраќајот во јужниот регион на Валонија, при што еден од возачите не застанал и се обидел да побегне.

Засега не се објавени повеќе детали за уапсениот, неговите намери или националностаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.