Министерката за надворешни работи и поранешна премиерка на Белгија, Софи Вилмес, е хоспитализирана на интензивна нега откако беше заразена со ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел.

Четириесет и петгодишната Вилмес пред една недела на социјалните мрежи извести дека е позитивна на вирусот, во меѓувреме состојбата и се влошила и е префрлена на интензивна нега, соопштија од нејзиниот кабинет.

Од болницата смируваат дека нејзината состојба е стабилизирана, но дека има потреба од постојана нега.

Во Белгија во изминатите 24 часа забележани се рекордни 13.227 новозаболени лица и 50 смртни случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.