Најмалку 52 лица се убиени во немирите и судирите во затвор во еквадорскиот град Гвајакил, објавија локалните медиуми.

Бунтот во затворот почн

ал синоќа, а полицијата се уште нема соопштено дали успеала да воспостави ред.

Во истиот затвор на 28 септември судири помеѓу припадниците на различни банди, при што загинаа 119 осуденици. Поради тоа е прогласена двомесечна вонредна состојба во затворите во ЕквадорRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.