Данската пратеничка Мете Абилгор се пожали дека ѝ било кажано веќе да не го носи своето бебе во Пленарната сала на данското Собрание. Како што пренесува Би-Би-Си, таа дошла на работа со петмесечната ќерка, бидејќи таткото на бебето бил зафатен и не можел да се грижи за неа.

Пленарната сала е за пратеници, а не за бебиња и деца, изјави шефицата на Собранието, Пиа Керсгор која побарала мајката да биде исфрлена.

Подоцна беше објаснето дека Керсгор само ги следела правилата и прописите на Парламентот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.