Кандидатот на американскиот претседател Џо Бајден за директор на ЦИА, ветеранот и дипломат Вилијам Барнс, изјави денеска дека успехот во борбата против Кина е од суштинска важност за американската национална безбедност.

– Надминување на Кина ќе биде клучот за нашата национална безбедност во деновите што следат, рече Барнс.

Тој ја нарече Кина страшен, авторитарен противник кој ја зајакнува својата способност да кражба интелектуална сопственост, ги „притиска“ своите луѓе, го проширува својот дострел и гради влијание во рамки на САД.

Барнс денеска одговара на прашањата на членовите на Сенатскиот комитет за разузнавање, што е последна пречка пред тој и официјално да биде назначен за нов директор на ЦИА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.