Американскиот претседател Џо Бајден се обраќа до Белата куќа за да ја коментира одлуката на Врховниот суд, кој денеска ја поништи 50-годишната пресуда со која се легализираше абортусот во целата земја, со која технички беше укинато федералното уставно право на абортус во Америка.

Обраќајќи им се на новинарите, Бајден го опиша денешниот ден како „тажен ден“ за земјата и рече дека одлуката е „многу свечен момент“.

Здравјето и животот на жените во оваа нација сега се загрозени, изјави американскиот претседател, Џо Бајден по одлуката на Врховниот суд да ја поништи 50-годишната пресуда со која се легализираше абортусот во целата земја, со која практично се укинува правото на абортус во САД.

Бајден дополнително го обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп за одлуката на американскиот Врховен суд.

Тој понатаму рече дека пресудата е „реализација на екстремна идеологија“ и ја опиша како „трагична грешка“ на судот.

Според мене, судот го направи она што никогаш досега не е направено, експлицитно го одзеде уставното право што е толку фундаментално за толку многу Американци – додаде Бајден.

Џо Бајден понатаму кажа дека Конгресот треба да го направи Роу против Вејд федерален закон, но вели дека нема да има гласови да го стори тоа доколку не се изберат нови претставници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.