Американскиот претседател Џо Бајден рече дека британската кралица Елизабета II го потсетила на неговата мајка, но го прашала и за кинескиот претседател Си Џинпинг и за рускиот Владимир Путин.

Бајден многу ја фали 95-годишната кралица по чајанката во Винздор што се одржа на крајот од самитот на групата Г7, на кој повика на ускладено делување во врска со Кина, и пред состанокот со Путин в среда.

Мислам дека не би се навредила ако кажам дека ме потсети на мојата мајка, нејзиниот поглед, великодушноста, рече 78-годишниот Бајден пред новинарите пред заминувањето за Лондон.

Многу е љубезна, тоа не чуди, но имавме одличен разговор. Праша за двајца челници, оној со кој ќе се сретнам, господинот Путин, и за Си Џинпинг и долго разговаравме.

Бајден потврди дека ја повикал кралицата да ја посети Белата куќа.

Кралицата веќе се состана со Бајден и со неговата сопруга во текот на нивниот престој во Британија. Организираше прие за челниците на Г7 и нивните сопруги во петокот навечер во Корнвел каде се одржа тридневниот самит.

Џо Бајден е петтиот американски претседател кого кралицата го примила во Виндзор, по Доналд Трамп во 2018 година, Барак Обама во 2016, Џорџ Буш во 2008 година и Роналд Реган во 1982 година.

Во текот на нејзиното 69-годишно владеење, се сменија 14 американски претседатели, а Елизабета се состана со сите освен со Линдон Џонсон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.