Американскиот претседател, Џозеф Бајден, презеде извршна акција за промена на американската политика за марихуана и ги помилува сите претходни федерални пресуди за поседување марихуана.

Бајден им нареди на гувернерите на сојузните држави да ги ослободат од затвор сите осудени за поседување марихуана.

Бајден побара да се смени класификацијата на марихуаната во федералниот закон, каде што моментално е класифицирана заедно со ЛСД и хероин, но побара да останат ограничувањата за транспорт, продажба и забрана за малолетници.

Илјадници луѓе кои претходно биле осудени за поседување марихуана и кои можеби биле невработени, без дом или можности за образование, сега ќе бидат ослободени од негативните последици – изјави Бајден.

Ваквиот потег беше едно од ветувањата на Бајден за време на изборната кампања.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.