Американскиот претседател Џо Бајден прими денес трета доза од вакцината против коронавирусот, а вакцинацијата во живо беше пренесувана на телевизија за граѓаните да бидат охрабрени да примат дополнителна доза вакцина.

Во САД минатата недела беше одобрено примање трета доза вакцина на Бајонтек/Фајзер за сите лица постари од 65 години и оние кои поради работата се изложени на вирусот.

Знам дека тоа никој нема да го каже, но јас имам повеќе од 65 години, се пошегува по вакцинацијата Бајден кој има 78 години.

Претседателот на САД првата доза ја прими на 21 декември, а втората на 11 јануари во живо на телевизија за да го поттикне населението на вакцинација.

Околу 60 милиони Американци имаат право да примат трета доза вакцина шест месеци по втората инјекција.

Американските здравствени власти ја одобрија третата доза за три категории на населението – постарите од 65 години, лицата меѓу 18 и 64 години со фактори на ризик за развој на посериозен облик на болеста и лицата кои поради работата се изложени на вирусот.

Последната категорија ги опфаќа просветните работници, вработените во супермаркетите, здравствените работници и вработените во прифатилиштата за бездомници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.