Американскиот претседател Џозеф Бајден им се обрати на гласачите на неговиот последен митинг во Мериленд и ја спомена важноста на гласањето.

„ Ова ќе ги обликува изборите во следните неколку децении“, рече Бајден.

Деновиве Бајден се обидува да им пренесе порака на американските граѓани: овие избори не се референдум за него, туку, како што вели, избор меѓу две сосема различни идеи за Америка. Тој всушност би сакал така, но среднорочните избори се секогаш пресметка со претседателот, дури и ако тој не е на гласачкото ливче. Демократите на Бајден сè уште имаат власт во Сенатот и Претставничкиот дом, но многу гласачи сакаат да му одржат лекција на Бајден. Инфлацијата, на пример, особено тешко погодува многу семејства, а во големите градови, кои генерално се упоришта на демократите, насилниот криминал е огромен проблем.

Незадоволството е големо и во самата Демократска партија.

„Демократите се фрустрирани бидејќи не го гледаат напредокот на кој се надеваа и им беше ветено“, рече Капри Кафаро, вонреден професор на Американскиот универзитет во Вашингтон.

Покрај тоа, демократските поддржувачи никогаш не биле претерано заинтересирани за Бајден, вели Кафаро.

Тоа беше повеќе за запирање на Трамп и враќање на некаква „политичка нормалност“.

Доналд Трамп пак наодамна најави дека повторно ќе се кандидира и повторно ќе победи. Тој рече дека на 15 ноември ќе даде „многу голема објава“ на својот имот Мар-а-Лаго во Флорида.

Во секој случај, Трамп продолжува да ги мобилизира своите поддржувачи. Чарлс Френклин, анкетар на Универзитетот Маркет, вели дека на пример, во Висконсин, републиканците кои се најскептични во врска со изборите, исто така, велат дека се највозбудени да гласаат овој пат.

Влијанието на Трамп врз републиканците е поголемо од кога било во моментов. Сепак, дури и ако републиканците освојат важни места и функции на среднорочните избори, тоа не значи дека Трамп сигурно повторно ќе се кандидира како претседателски кандидат. Рејтингот на Трамп е од 36 до 38 отсто, додека оние што се против него се од 55 до 58 отсто, рече Френклин.

Тоа не е доволно за победа на следните избори.

Во секој случај, и Трамп и Бајден имаат една заедничка работа: нивното влијание врз среднорочните избори е огромно. Но, се уште е прашање дали за две години повторно ќе се кандидираат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.