Лидерите на САД, Франција, Германија и Велика Британија во денешниот телефонски разговор упатија апел на „воздржаност“ по прашањето за украинската нуклеарна централа Запорожје, која е под контрола на руската армија.

Претседателите Џо Бајден и Мануел Макрон, канцеларот Олаф Шолц и премиерот Борус Џонсон исто така побараа инспектори на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) набрзо да ја посетата централата Запорожје, соопшти Кабинетот на германскиот канцелар.

Тие исто така се согласиле да продолжи поддршката за Украина во „нејзината одбрана од руската агресија“.

Елисејската палата вчера соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин се согласил инспектори на МААЕ да ја посетата нуклеарната централа Запорожје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.