Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден е загрижена дека Генералното собрание на Обединетите нации може да стане ковид жариште, бидејќи, според одредени најави, како на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, може да се случи светските лидери кои доаѓаат во Њујорк да не ги почитуваат правилата за вакцинација.

Амбасадорката на САД во ОН, Линда Томас-Гринфилд, за Си-Би-Ес њуз изјави дека администрацијата е „загрижена за настанот во ОН што може да стане жариште и дека треба да се преземат сите мерки да се спречи состанокот на светските лидери да стане место за ширење на ковид-19 “.

За разлика од минатата година, кога пандемијата го направи виртуелен овој најголем годишен настан во ОН, овој пат политичките лидери можат да испратат видео порака, а, исто така, можат и лично да дојдат во Њјорк на сесија.

Повеќе од 100 претседатели, премиери и други политичари најавија дека ќе зборуваат во живо на седницата, а општата дебата ќе се одржи од 21 до 27 септември.

Бајден ќе зборува во Њујорк на 21 септември, а ќе биде придружуван од малку помал број претставници на Белата куќа од вообичаеното.

Претходно, властите во Њујорк со писмо до претседателот на Генералното собрание, Абдулах Шахид, побараа секој кој доаѓа во седиштето на ОН да мора да покаже доказ за вакцинација против коронавирусот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.