Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе објави план за ослободување на последната транша нафта од стратешките резерви до крајот на годината, според неговата програма за итни интервенции на пазарот, како и детална стратегија за надополнување на залихите кога цените ќе паднат, објави висок функционер на американската администрација.

Целта на планот е да се обезбеди доволна понуда на пазарот за да се спречи скок на цените на нафтата што им штети на потрошувачите и бизнисите, истовремено уверувајќи ги американските производители на нафта дека владата ќе се вклучи како купувач доколку цените премногу паднат, пишува Ројтерс.

Напорите на Бајден да ги искористи федералните овластувања за урамнотежување на домашниот енергетски пазар покажуваат како конфликтот во Украина и неизлечената инфлација ги променија ставовите на претседателот кој дојде на функцијата ветувајќи дека ќе ја сузбие нафтената индустрија и ќе ги забрза напорите да ги направи САД фосилно гориво -слободна иднина.

Интервенцијата на државата на пазарот на нафта, исто така, ја покажува желбата на администрацијата да ја скроти инфлацијата пред среднорочните избори во ноември, на кои демократите на Бајден се надеваат дека ќе ја задржат контролата врз Конгресот.

Бајден претходно оваа година објави дека одлучил да продаде 180 милиони барели нафта од стратешките резерви на нацијата за да се справи со потенцијалната криза за снабдување предизвикана од санкциите против Русија богата со нафта поради нејзината инвазија на Украина.

Иако првичниот план беше да се прекинат тие продажби во ноември, набавките во текот на летото беа побавни од очекуваното, оставајќи околу 15 милиони барели непродадени. Таа сума ќе биде понудена за испорака во декември, рече висок функционер на администрацијата, истакнувајќи дека може да се понуди повеќе нафта доколку е потребно.
„Доколку условите тоа го бараат, ќе бидеме подготвени за тоа“, рече функционерот, чие име Ројтерс не го открива.

Бајден, исто така, ќе го претстави планот за надополнување на резервите на нафта за вонредни ситуации во наредните години, и само по цена во опсег од 67 до 72 долари за барел или пониска за американската референтна сурова нафта WTI, додаде официјалниот претставник.

Во последниве недели, нафтената индустрија беше загрижена дека американската администрација би можела да преземе драстичен чекор за забрана или ограничување на извозот на бензин или дизел за да го надомести пресушувањето на американските резерви. Нафтените работници апелираа до владата да ја тргне од маса таа опција, што властите не сакаат да го направат.

„Сите опции се на маса… сè што потенцијално би можело да помогне да се обезбеди стабилно домашно снабдување“, рече претставник, цитиран од британската агенција.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.