Турското Министертство за одбрана соопшти дека денеска при експлозија на автомобил-бомба загинале најмалку осум цивили во североисточниот дел на Сирија, во близина на градот Тал Абијад, кој е под контрола на Турција.

Министерството наведе дека 20 лица се повредени во нападот, обвинувајќи ги за тоа сириските курдски сили.

На 9 октомври Турција започна воена операција во североисточниот дел на Сирија против курдските Сили за заштита на народот, кои Анкара ги смета за терористичка организација и сириски огранок на Курдската работничка партија (ПКК)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.