Најмалку 20 луѓе загинале во автобуска несреќа во Перу.

Автобусот бил се движел од градот Хуанчајло кон главниот град Лима кога се урнал во амбис во Паробамба.

Осумнаесет лица загинале на местото на несреќата, додека двајца тешко повредени патници починале на пат кон болница.

Во несреќата се повредени уште 14 лица, соопштија локалните власти.

Во Перу често пати доаѓа до несреќи, каде условите за возење и квалитетот на патната инфраструктура се лоши.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.