Австрискиот министер за здравство Рудолф Аншобер денеска поднесе оставка.

Откако беше на боледување повеќе од една недела, тој најави обраќање за денеска.

За здравствената состојба на Аншобер нема информации, освен што вицеканцеларот Вернер Коглер рече дека министерот има проблеми со циркулацијата на крвта. 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.