Во саботата попладне се случила семејна трагедија во еден стан во 23. виенски округ Лизиг.

По жестока кавга сопругата (38) со кујнски нож до смрт до избодела мажот (40), инаку државјанин на БиХ.

Злосторството се случило во станот пред очите на ќерката (18) и синот (11), а девојчето дури и му пружила прва помош на тешко повредениот татко до доаѓањето на итната помош. Меѓутоа, мажот во болница им подлегнал на повредите.

Како што јавуваат австриските медиуми злосторството го извршила австриска државјанка која потоа е уапсена. Полицијата соопштила дека жената била жртва на семејно насилство и дека сопругот со години ја малтретирал и ја тепал и неа и ќерката.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.