Австрија воведува задолжителен ПЦР тест за лица кои се враќаат со авион од празниците од Шпанија, Холандија и Кипар, кои не биле целосно имунизирани, односно го прележале Ковид-19.

Според упатствата на Министерството за здравство, сите патници кои доаѓаат во Австрија со авион од овие три земји ќе треба да поминат на ПЦР-тестот на аеродромот.

Оние што ќе одбијат ПЦР тестот, кој е бесплатен, ќе бидат казнети со парична казна до 1.450 евра.

Патниците ќе го добијат резултатот од тестот на својот мобилен телефон, а додека чекаат за резултатот, нема да мора да бидат ставени во карантин.

Врз основа на резултатите од тестот, ќе се донесе одлука за понатамошни мерки.

За сите што се враќаат со автомобил од одмор, засега не е нешто многу сменето, освен ако не доаѓаат од земји со висок ризик.

Тие ќе треба да се регистрираат однапред.

Една третина од новите инфекции се поврзани со враќање од одмор. Затоа мора да сториме нешто – рече министерот за здравство, Волфганг Микштајн.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.