Огромна колона се создала пред тунел Караванка на словенечката страна на границата во Австрија.

Според информациите, за премин на границата луѓето чекале и до 13 часа без храна и вода.

Големата гужва настанала поради новите безбедносни мерки на Австрија поврзани со Ковид-19, а кои налагаат секое возило кое влегува во земјата да подлежи на детална контрола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.