Австрија го замрзна имотот на руските олигарси во вкупна вредност од 254 милиони евра во врска со санкциите на Европската унија. Средствата се вложени на 97 банкарски сметки, соопшти вчера австриската канцеларија.

Властите, исто така, пронајдоа пет записи во регистарот на земјиште што се чини дека биле користени за прикривање на имотот, рече канцеларот.

Истрагата на сомнителните случаи е значително попречена од фиктивни меѓународни компании.

Ако руските олигарси или нивните организации ја поддржуваат војната против Украина, тие се соучесници во злосторствата извршени таму“, изјави австрискиот канцелар Карл Нечамер.

„Со овие мерки, ние ги удираме олигарсите токму онаму каде што тие ги повредуваат нивните пари“, додаде тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.