Австрија нема да ја користи руската вакцина Спутник V сè додека не биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА). Ова го изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц, цитиран од Ројтерс.

Земјата преговара со Русија за купување на 1 милион дози, нарачката сè уште не е објавена.

Досега Курц одбиваше да каже дали земјата ќе чека одобрување од ЕМА или ќе се однесува како Унгарија, која користи вакцина без одобрение од агенцијата.

Унгарија е единствената земја-членка на ЕУ што ја користи вакцината, иако и Словачка нарача дози.

„Се надеваме на брзо одобрување од ЕМА, бидејќи секоја дополнителна доза на вакцина ќе помогне да се спасат животи“, рече Курц и додаде дека Владата се согласила да нарача.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.