Обилен дожд, силен ветер и бранови високи до осум метри погодија делови од Австралија.

Како што соопшти Бирото за метеорологија, лошите временски услови се резултат на судирот на тропскиот циклон Манга и студениот фронт.


Официјални лица тврдат дека ова е невреме што се случува еднаш на десет години, јави Би Би Си. Од населението е побарано да го осигураат имотот и да поврзат сè што можат.

Брзината на ветерот достигна до 100 км на час по должината на брегот со налети до 130 км на час, а во некои делови може да падне и до 100 мм дожд.

Невремето ќе продолжи и утре, обајви Би Би Си.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.