Австралија ќе испрати стотици војници во Сиднеј за да помогнат во спроведувањето со мерките за ограничување и карантинот. Од појавата на делта сојот на коронавирусот во јуни, регистрирани се речиси 3.000 нови инфекции и девет смртни случаи.

Војниците на австралиските одбранбени сили ќе поминат обука во текот на викендот пред да започнат со работа на терен в понеделник (2 август).

Карантинот што ќе биде во сила најмалку до 28 август, им забранува на луѓето да ги напуштат своите домови, освен за основни вежби, пазарување, шопинг, нега и други причини.

И покрај петнеделното затворање, продолжува да расте бројот на новозаразени во најголемиот град во Австралија.

Во Австралија денеска се регистрирани 170 новозаразени лица со Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.