Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска изјави дека разговарал со неговиот американски колега Џозеф Бајден за целосното повлекување на американските сили од Авганистан до почетокот на септември и рече дека ја „почитува“ таа одлука.

Авганистанските безбедносни сили „се целосно способни да го бранат својот народ и својата земја, што го прават од самиот почеток“, напиша Гани на Твитер по телефонскиот разговор со Бајден.

– Ние ќе работиме со нашите американски партнери за да обезбедиме мирна транзиција, истакна авганистанскиот претседател.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.