Шведскиот координатор за вакцини, Ричард Бергстром, најави дека шведско-британската компанија „Астра Зенека“, во вториот квартал, ќе може да достави 150 милиони дози вакцини против Ковид-19 за Европската Унија.

Бергстром додаде дека не се „целосно задоволни“ затоа што тоа е е помалку отколку во првичниот договор.

Но, тие се обидуваат да најдат нови количини и сметаме дека тоа е многу добро – додаде Бергстром на прес-конференција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.