Бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во Аргентина надмина 700.000, а според дневните инфекции и смртни случаи, земјата е меѓу првите пет на глобално ниво

И покрај седумте месеци карантин што ја уништија слабата економија, Аргентина има седумдневен просек од 11.082 нови случаи, што е веднаш зад Индија, САД, Франција и Бразил, сите земји со далеку поголемо население од оваа јужноамериканската држава. Просечниот дневен број на жртви во Аргентина достигна 365.

Здравствените власти во саботата објавија вкупно 702.484 инфекции од март и 15.543 смртни случаи. Во петокот, провинцијата Буенос Аирес објави дека го потценила бројот на жртви од Ковид-19 за 3.523, што налути многу Аргентинци веќе уморни од неколкумесечна блокада, што не успеа да помогне да се сопре епидемијата.

Дополнителните смртни случаи од покраината Буенос Аирес не се вклучени во официјално соопштените бројки на Министерството за здравство.

Аргентина, која веќе беше зафатена од разорна економска криза, беше меѓу првите земји во Латинска Америка што воведе строг карантин. Но, постепено олабавување со текот на времето ширењето на случаите од главниот град кон провинциите вртоглаво се зголемува.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.